Usługi z zakresu stomatologii zachowawczej obejmują zabiegi diagnozowania i leczenia próchnicy oraz profilaktyki przeciwpróchnicowej.
Próchnica jest procesem demineralizacji i rozpadu twardych tkanek zęba prowadzącym do tworzenia się ubytku. Rozpowszechnienie próchnicy sprawia, że choroba ta jest zaliczana do chorób społecznych.
Niekorzystne procesy powstawania i rozwoju próchnicy zębów są skutkiem kilku czynników występujących w czasie:
- podatność powierzchni zębów na kwasy w środowisku jamy ustnej,
- gromadzenie się płytki nazębnej w składzie której zasadniczym składnikiem są kolonie bakterii próchnicotwórczych – Streptococcus mutans,
- spożywania cukrów (szczególnie w postaci sacharozy, którą bakterie przekształcają w kwasy powodujące demineralizację szkliwa).
Leczenie powstałych ubytków polega na doszczętnym usunięciu próchnicowo zmienionych tkanek. Do wypełnień ubytków stosujemy dobrane kolorystycznie materiały kompozytowe, które są światłoutwardzalne. Jest to zabieg przykry i niejednokrotnie bolesny stąd najczęściej przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Podane znieczulenie powoduje uczucie odrętwienia w okolicy wargi, policzka bądź języka. Efekt ten mija po ok. godzinie w przypadku znieczulenia górnych zębów zaś po kilku godzinach w przypadku zębów dolnych. Przez ten okres pacjent powinien powstrzymać się od picia gorących napojów a także unikać spożywania posiłków aby się nie pogryźć.
W przypadku leczenia ubytków w zębach, w których już brakuje co najmniej jednej ścianki, zakłada się na ząb metalowy lub foliowy pierścień (formówkę), której brzeg umieszcza się w szczelinie między zębem a dziąsłem. Czasami po ustąpieniu znieczulenia, można odczuwać nieznaczne dolegliwości bólowe okolicy leczonego zęba. Dolegliwości te znikają po 1 do 3 dni po wizycie.