Leczenie endodontyczne osób dorosłych:
Pacjent najczęściej trafia do gabinetu stomatologicznego z powodu bólu zęba. Silny, pulsujący ból, nasilający się w pozycji horyzontalnej, dominujący w nocy zwiastuje nieodwracalne zapalenie miazgi zęba.
Miazga jest tkanką zęba odpowiedzialną za odżywianie (naczynia krwionośne) oraz odbieranie i przekazywanie bodźców (nerwy). Miazga znajduje się w koronie i korzeniach zęba. Zapalenie miazgi jest najczęściej spowodowane postępującą próchnicą, czasem silnym urazem.
Leczenie kanałowe polega na wyłuszczaniu zapalenia zmienionej miazgi z kanałów korzeniowych i korony zęba, oczyszczeniu ścian kanałów z zalegających tam bakterii, a następnie na szczelnym wypełnieniu kanałów korzeniowych specjalnym materiałem. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
Aby leczenie endodontyczne zakończone zostało sukcesem lekarz musi znać dokładną długość kanałów korzeniowych. Do określania takiej długości służy tzw. endometr. Ponadto po leczeniu kanałowym wykonujemy zdjęcie rentgenowskie potwierdzające dokładność wypełnienia kanałów. Właściwie wyleczony kanałowo ząb służy właścicielowi tak długo, jak pozostałe zęby żywe. Leczenie zawsze powinno kończyć się odbudową korony zęba, adekwatną do stopnia jej zniszczenia, co pozwala na przywrócenie prawidłowego kształtu i koloru zęba.
Większości pacjentów leczenie kanałowe kojarzy się z bólem i wieloma uciążliwymi wizytami w gabinecie. Niepotrzebnie – dzięki znieczuleniu zabiegi są bezbolesne, natomiast nowoczesny sprzęt medyczny pozwala na wykonanie leczenia na jednej, dwóch wizytach.