Nocny ból zęba
Ból zęba jest to jeden z najsilniejszych bóli, który może dotknąć człowieka. Ból nocny, silny, pulsujący, nasilający się gdy pacjent się położy, świadczy o nieodwracalnym zapaleniu miazgi zęba i konieczności zgłoszenia się do stomatologa.
Miazga zęba to nerwy i naczynia krwionośne, biegnące w kanałach korzeniowych w komorze zęba. Zapalenie miazgi jest najczęściej konsekwencją nieleczonego ubytku próchnicowego, czasem również urazu zęba.
Jak sobie pomóc?
Wziąć tabletkę przeciwbólową i jak najszybciej zgłosić się do dentysty. Lekarz, po uprzednim znieczuleniu pacjenta, otwiera ząb, a następnie usuwa chorą miazgę zęba. Na tej samej lub następnej wizycie podejmuje się kanałowe leczenie zęba.
Gdy jest obrzęk
Obrzęk jest najczęściej spowodowany pozostawaniem w jamie ustnej zęba/zębów martwych – nieprzeleczonych kanałowo lub przeleczonych źle. Nie usunięte korzenie lub wyrzynający się ząb mądrości również powodują takie powikłanie.
Jak sobie pomóc?
Zażyć tabletkę przeciwbólową i przyłożyć zimny okład, co ograniczy narastanie obrzęku. Pacjent musi jak najszybciej trafić do dentysty. Lekarz, po uprzednim znieczuleniu pacjenta, usuwa przyczynę obrzęku, tj.: otwiera martwy ząb i oczyszcza kanały korzeniowe lub usuwa korzenie, nacina ropień. Jeśli przyczyną kłopotów jest wyrzynająca się ósemka (ząb mądrości), najczęściej wystarczy przepłukanie kieszonki dziąsłowej i założenie lekarstwa pod dziąsło. Zdarza się też, że potrzebna jest antybiotykoterapia.
Jeśli wypadnie plomba (wypełnienie)
Ząb bez wypełnienia narażony jest na atak bakterii. Po pewnym czasie może dojść do zainfekowania miazgi zęba a to pociąga za sobą konieczność leczenia kanałowego, dodatkowe koszty i ból. Ponadto ostre krawędzie zęba są przyczyną kaleczenia języka. Gdy pacjent zapomni się i nagryzie pokarm uszkodzonym zębem może dojść do złamania ścianki zęba i dalszego jego zniszczenia.
Jak sobie pomóc?
Nie zwlekając udać się do dentysty, aby ponownie założył wypełnienie.
Jeśli dojdzie do wybicia zęba
Jeżeli na skutek urazu wypadnie ząb z korzeniem, należy jak najszybciej udać się do dentysty. Do tego momentu ząb należy trzymać w ustach pod językiem (uwaga: nie połknąć!) lub w roztworze soli fizjologicznej czy mleku. Lekarz po oczyszczeniu zęba wprowadza go do zębodołu i przykleja specjalną taśmą do sąsiednich zębów. Im krótszy jest czas przebywania zęba poza zębodołem, brak kontaktu z ziemią, młody wiek pacjenta, tym większe szanse na wgojenie zęba. Czas jest najważniejszym czynnikiem decydującym o powodzeniu zabiegu ratowania zęba.
Jeśli dojdzie do złamania się zęba
Problem dotyczy najczęściej dzieci z wychylonymi jedynkami górnymi (siekaczami) na skutek upadku z roweru lub uderzenia piłką.
Jak sobie pomoc?
Jeżeli pacjent trafia na fotel stomatologiczny, a obnażenie miazgi jest minimalne, można spróbować zachować ząb przy życiu po odpowiednim zaopatrzeniu go. Jeżeli minęła więcej niż godzina od urazu, a obnażenie miazgi jest duże, lekarz podejmuje leczenie kanałowe.
Jeśli spadnie korona protetyczna
Tylko lekarz może ponownie ją zacementować.
NIE WOLNO PRZYKLEJAĆ KORONY KLEJEM TYPU „KROPELKA”!!!
Gdy złamie się proteza, klamra protetyczna, wypadnie ząb z protezy
Należy zgłosić się do technika stomatologicznego, który naprawi protezę.
NIE WOLNO SKLEJAĆ JEJ SAMODZIELNIE!!!
Mocne kleje ogólnodostępne są toksyczne. Ponadto niefachowe próby sklejenia protezy mogą przekreślić możliwość jej naprawy przez technika.