Dbaj o zęby w ciąży

Dbaj o zęby w ciążyPrzyszła Mamo!

Jeśli planujesz ciążę, zadbaj wcześniej o zęby. Dowiedziono, iż pozostające w jamie ustnej nieprzeleczone korzenie i kamień poddziąsłowy, będące źródłem bakterii, mogą spowodować przedwczesny poród.

„Pani doktor, po ciąży to tak mi poleciały zęby…” – słyszałam to wyznanie wielokrotnie.

Nie jest jednak prawdą, że to dziecko „kradnie” wapń z zębów matki. To zmiana nawyków, związanych z ciążą, powoduje kłopoty.

Kobiety ciężarne miewają napady głodu w nocy, lecz po nocnej przekąsce rzadko myją zęby.
Pierwsze trzy miesiące to na ogół okres nudności i wymiotów. Szczotkowanie zębów bocznych może prowokować odruch wymiotny, więc Panie unikają dokładnego czyszczenia zębów.

Okres ciąży to czas, gdy przyszłe mamy pozwalają sobie na jedzenie większej ilości słodyczy, co nie jest przyjazne dla zębów.

Na skutek działania estrogenów, których poziom w ciąży wielokrotnie wzrasta, dziąsła są silniej ukrwione, rozpulchnione. Łatwiej wówczas o zapalenie dziąseł w przypadku niedostatecznej higieny jamy ustnej.

Będąc w ciąży nie unikaj dentysty!

Jeżeli ciąża nie jest zagrożona, należy leczyć zęby. Można podawać pacjentce znieczulenie delikatniejsze, bez adrenaliny, więc zabiegi będą bezbolesne. Jeśli konieczne jest usunięcie zęba, to najlepszym terminem do tego jest drugi trymestr ciąży. Ciężarnym pacjentkom nie wykonujemy zdjęć rentgenowskich.