Brak zębów oznacza znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta. Poczynając od upośledzonej funkcji żucia pokarmów, wymowy, kończąc na estetyce twarzy. Rzutuje to negatywnie na psychikę człowieka i jego poczucie własnej wartości. Poprawa wyglądu estetycznego twarzy przywraca wiarę w siebie, poprawia samopoczucie, wpływa korzystnie na aktywność społeczną pacjenta, umożliwia podjęcie pracy zawodowej. Protetyka stomatologiczna jest gałęzią stomatologii zajmującą się odbudową zębów naturalnych oraz uzupełnianiem brakujących zębów materiałami stomatologicznymi. Jeśli na wskutek urazu lub próchnicy pozostaje u pacjenta jedynie korzeń zęba, to można go wykorzystać jako filar dla korony. Warunkiem jest aby ów korzeń był dobrze przeleczony kanałowo i niezniszczony próchnicą. W korzeniu zęba cementuje się wkład koronowo-korzeniowy.
Wkład (metalowy lub ceramiczny) składa się z części koronowej i korzeniowej. Część koronowa odtwarza utracone tkanki korony zęba zaś korzeniowa jest elementem kotwiczącym dla wkładu. Na wkład cementowana jest korona protetyczna. Jest to rodzaj „czapeczki” w kształcie i kolorze zęba. Korona wykonana jest z metalu pokrytego porcelaną lub w całości jest porcelanowa. Mimo, iż porcelana kojarzy się z kruchością i delikatnością chińskiej filiżanki, materiał ten stosowany w stomatologii jest bardzo wytrzymały, nie ulega starciu, nie zmienia barwy ani właściwości. Korona protetyczna odbudowuje ciągłość łuków zębowych (tzn. nie ma luki między zębami) i odtwarza ich czynność oraz poprawia wygląd zewnętrzny twarzy pacjenta. Korona jest nie do odróżnienia od zęba naturalnego. Jeżeli pacjent nie ma zęba lub kilku zębów, wykonuje się most. Most to jakby połączone korony zębów. Most osadzony jest na oszlifowanych zębach filarowych okalających lukę. Alternatywą dla mostu jest implant stomatologiczny, który zastępuje korzeń brakującego zęba. Implanty są wszczepiane w kości szczęk.
Po wgojeniu się implantu zostaje na nim zacementowana korona. Zaletą tego rozwiązania jest oszczędzenie sąsiadujących z luką zębów-nie trzeba ich szlifować. Wkłady, korony i mosty są wykonywane przez technika dentystycznego w specjalistycznym laboratorium. Czas przygotowania takiej pracy wynosi ok. tygodnia. Przez ten okres pacjent użytkuje korony tymczasowe wykonane przez lekarza. Wyżej opisane możliwości odbudowy zębów czyli korony, mosty, implanty stanowią po zakończeniu leczenia stałą część uzębienia, tak jak zęby naturalne pacjenta. Pacjent traktuje je jak własne zęby-zajmują one tyle samo miejsca w jamie ustnej, tak samo się nimi gryzie, wizualnie są nie do odróżnienia od zębów własnych pacjenta.
Protezy ruchome, czyli wyjmowane z ust przez pacjenta, to propozycja dla osób, które mają uzębienie resztkowe lub w ogóle nie mają zębów. Proteza całkowita akrylowa to najprostszy i najtańszy sposób na odbudowę uzębienia. Taka proteza po pewnym okresie adaptacji umożliwia pacjentowi jedzenie i prawidłową wymowę oraz poprawia wygląd estetyczny twarzy.
Proteza szkieletowa nazwę swoją zawdzięcza metalowej konstrukcji, dzięki której opiera się o zęby pacjenta. Specjalnie zaprojektowane klamry ściśle obejmują zęby, dlatego proteza jest stabilnie osadzona na podłożu. Ponadto płyta protezy jest ograniczona tj. podniebienie jest przykryte w ok. 30% powierzchni a pozostała część podniebienia jest wolna. Ma to ogromne znaczenie dla komfortu jej użytkownika. Wadą opisywanej protezy są widoczne w uśmiechu metalowe klamry. Pewną odmianą protezy szkieletowej jest proteza acetalowa. W tym przypadku szkielet protezy i jej klamry wykonane są z acetalu-materiału, którego kolor można dobrać pod kolor zębów pacjenta. W Przychodni Stomatologicznej Aquarius wykonujemy również estetyczne, bezklamrowe kombinacje uzupełnień protetycznych, tj. protezy szkieletowe na zasuwach lub zatrzaskach, protezy teleskopowe i inne w zależności od potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych pacjenta.