Implantologia

Leczenie implantologiczne to jedna z najbardziej rozwojowych dziedzin stomatologii umożliwiająca pacjentom na całym świecie zastąpienie ich utraconych zębów trwałymi tytanowymi wszczepami z porcelanowymi koronami, które wyglądają naturalnie i gwarantują przy zachowaniu reżimu higienicznego jamy ustnej niemalże dożywotni okres użytkowania.

Implant Bicon – schemat
Implant Bicon – schemat

Wśród korzyści leczenia implantologicznego dla pacjenta wymienić należy przede wszystkim:

– implanty pozwalają uniknąć szlifowania sąsiadujących zębów

Kiedy brakujący ząb uzupełniamy mostem wymaga to oszlifowania zębów filarowych sąsiadujących z luką. Szlifowanie zdrowego, młodego zęba, nietkniętego próchnicą może doprowadzić do zapalenia miazgi zęba i w konsekwencji oznaczać konieczność przeleczenia go kanałowo.

– zastosowanie implantów oznacza przywrócenie prawidłowego funkcjonowania narządu żucia

Implant wraz z koroną protetyczną jest trwale zakotwiczony w kości, działa na tą kość jak korzeń naturalny zęba. Kość jest poddawana bodźcom w trakcie żucia pokarmów co stymuluje jej ukrwienie i rozwój. W sytuacji gdy pacjent stosuje protezy uzupełniające braki zębowe, siły żucia przenoszone są przez protezę na dziąsło i kość, co powoduje jej zanik.

– najwyższa estetyka pozwalająca pacjentom na zyskanie większej pewności siebie, stabilny wieloletni efekt leczniczy.

Wybór systemu implantologicznego, który byłby najbardziej korzystny dla naszych pacjentów, poprzedzony został analizą dostępnych systemów oraz udziałem w specjalistycznych szkoleniach w kraju i zagranicą.

Nasz wybór padł na amerykański system implantologiczny BICON. Jest to system obecny na rynku od 1985r., sprawdzony i klinicznie udowodniony.
Wyjątkowość systemu polega na stosowaniu krótkich implantów (najkrótszy implant ma 5 mm długości). Niewielkie rozmiary implantów dają możliwość zrezygnowania z szerokozakresowych i kosztownych zabiegów regeneracyjnych kości takich jak: podnoszenie dna zatoki szczękowej czy odbudowa kości wyrostka zębodołowego. Chronione są takie struktury anatomiczne jak nerw zębodołowy dolny.

Rodzina krótkich implantów BICON

Rodzina krótkich implantów BICON

Rodzina wąskich implantów BICON

Rodzina wąskich implantów BICON

 


Zalety systemu BICON:

  •  ograniczenie rozległości zabiegu,
  •  ograniczenie wskazań do nadbudowania tkanki kostnej,
  •  krótszy czas leczenia,
  •  atraumatyczne techniki zabiegowe,
  •  mniejsze odczyny zapalne po zabiegu chirurgicznym,
  •  ograniczenie ryzyka powikłań,
  •  minimalizacja kosztów,
  •  doskonałe efekty funkcjonalne i kosmetyczne.

 


Jak wygląda zabieg implantacji?

Pierwszym etapem jest KONSULTACJA. Lekarz bada pacjenta, zbiera wywiad dotyczący stanu zdrowia, chorób przewlekłych, przebytych operacji oraz leków, które pacjent przyjmuje na stałe. Stan jamy ustnej pacjenta nie może budzić zastrzeżeń – brak ognisk zapalnych w postaci pozostałych korzeni zębów, zmian okołowierzchołkowych przy korzeniach, brak próchnicy czy kamienia nazębnego. Na tej wizycie lekarz ogląda zdjęcie trójwymiarowe miejsca, w które ma być wprowadzony wszczep, dokonuje pomiarów kości i wstępnie dobiera rozmiar implantu.
Pacjent podczas konsultacji otrzymuje propozycje różnych metod leczenia oraz ich kosztów.

Etap drugi – IMPLANTACJA. Pacjent jest przyjmowany w sterylnych warunkach – zostaje ubrany w sterylny fartuch i przykrywany jest jałową chustą. Przed zabiegiem otrzymuje specjalny płyn odkażający, który trzyma w ustach przez 1 minutę. Następnie wykonywane jest znieczulenie miejscowe, lekarz nacina dziąsło robiąc sobie dostęp do kości i nawierca otwór. Następnie otwór zostaje poszerzony specjalnymi wiertłami do rozmiaru zgodnego z rozmiarem implantu. Gdy łoże jest gotowe wprowadzamy implant.

W systemie BICON łoże dla implantu wykonuje się na tak wolnych obrotach, że zabieg nie wymaga chłodzenia i jest atraumatyczny. Następnie zakładane są szwy. Zabieg jest przeprowadzany w warunkach aseptycznych, jednak w jamie ustnej bytują bakterie stąd procedura obejmuje osłonę antybiotykową. Antybiotyk ma na celu ograniczenie stanu zapalnego i przyspieszenie gojenia. Najczęściej podajemy klindamycynę.

Implanty BICON dł. 5 mm nie wymagające podnoszenia dna zatoki szczękowej

Implanty BICON dł. 5 mm nie wymagające podnoszenia dna zatoki szczękowej

 

Etap trzeci – GOJENIE. W dniu implantacji pierwszy posiłek można zjeść 2 godziny po zabiegu – dieta miękka, nic gorącego. Od drugiej doby należy płukać jamę ustną płynem z chlorheksydyną. Podczas mycia zębów należy omijać okolicę gdzie został wszczepiony implant. Nie wolno palić papierosów. Należy przyjmować zalecane leki. Po około 10 dniach pacjent zgłasza się na usunięcie szwów. W tym okresie nie wolno się przeciążać (odpadają zajęcia na siłowni, basenie) ani nagrzewać (np. plażowanie, sauna). Po zdjęciu szwów pacjent wraca do normalnego trybu życia. Przez 3 miesiące po zabiegu dochodzi do osteointegracji czyli implant zrasta się z kością.

Etap czwarty – LECZENIE PROTETYCZNE. Po 3 miesiącach możemy odsłonić implant. W znieczuleniu miejscowym delikatnie nacinamy dziąsło i montujemy łącznik gojący, który będzie je formował. Po 2 tygodniach pacjent zgłasza się na wyciski, na bazie których technik wykonuje koronę porcelanową (czas wykonania około tygodnia).

Odbudowa protetyczna 4 dolnych zębów siecznych na implantach BICON – zdjęcie RTG

Odbudowa protetyczna 4 dolnych zębów siecznych na implantach BICON – zdjęcie RTG

Odbudowa protetyczna 4 dolnych zębów siecznych na implantach BICON
Odbudowa protetyczna 4 dolnych zębów siecznych na implantach BICON


Jak szybko po usunięciu zęba można założyć implant?

Jeśli usuwamy ząb z powodu istniejącego stanu zapalnego, wtedy należy odczekać od 3 do nawet 6 miesięcy. Jest to okres, w którym następuje regeneracja kości. W pewnych wypadkach można założyć implant od razu po ekstrakcji, jednak decyzja jest zawsze podejmowana indywidualnie przez lekarza.

Wiek pacjenta

Implanty można zakładać u osób, które zakończyły wzrost kostny. U kobiet to jest ok. 18 roku życia, mężczyźni muszą poczekać do ok. 20 roku życia. Nie ma górnej granicy wieku do tego zabiegu. Ważny jest stan zdrowia pacjenta, warunki anatomiczne i motywacja – implanty wymagają idealnej higieny jamy ustnej.

Wizyty kontrolne

Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się w ciągu miesiąca od momentu założenia korony na implancie. Lekarz ocenia poziom kości na zdjęciu RTG i stan higieny jamy ustnej. Kolejna wizyta odbywa się po 3 miesiącach a następne raz do roku. Wizyty kontrolne są bezpłatne. Jeśli jest taka potrzeba na takiej wizycie wykonujemy skaling.